Chlazení
Spolehlivé a kvalitní chladící systémy procesorů a grafických karet Vašeho počítače na www.diskontní-nakupy.cz
Chlazení počítače odvádí pomocí sestavy ventilátorů či jiných chladičů teplo, které produkují prakticky všechny PC komponenty, zejména pak procesor a grafická karta. Jak vybrat chladič ve správné velikosti a s dostatečným výkonem právě pro váš počítač?
Chlazení PC rozdělujeme do dvou hlavních kategorií. Zatímco pasivní chladič nashromážděné teplo rozvádí do žebrování, odkud jej lze snadno odvětrat, aktivní chladič funguje jako ventilátor, který zajišťuje ochlazování počítače pomocí proudění vzduchu. Obě varianty se v PC skříních často kombinují.
Chladiče pro PC skříně mají za úkol podpořit proudění vzduchu (airflow) uvnitř počítačové skříně a usnadnit tím odvod nadbytečného tepla. V každé moderní skříni jsou pozice pro ventilátory vpředu a vzadu, často bývají také nahoře a dole. Různými variantami rozmístění ventilátorů můžete ovlivnit tlak uvnitř skříně.
- Přetlak vytvoříte investováním většího množství ventilátorů do sání než do výfuku. Vzduchové vstupy skříní dnes často disponují prachovými filtry a přetlakem ve skříni máte největší šanci vychytat většinu prachu.
- Podtlak je přesným opakem přetlaku. Výhodou tohoto řešení je větší snížení teplot počítače, nevýhodou naopak to, že vzduch je nasáván nejen skrze prachové filtry, ale také všemi skulinami a netěsnostmi.
- Vyrovnaného tlaku docílíte umístěním stejného počtu ventilátorů na obě strany skříně. Tento kompromis, který volí hodně uživatelů, kombinuje výhody obou předchozích řešení.
Chladiče pro procesory vyžadují především velmi výkonné či přetaktované čipy, na jejichž chlazení nestačí od výrobce integrované (boxované) ventilátory. V těchto případech se obvykle využívají pasivní hliníkové chladiče v kombinaci s aktivními ventilátory nebo vodní chlazení.
Vodní chlazení PC je efektní a efektivní způsob, jak počítač udržet na optimální teplotě i při extrémní zátěži. Tento způsob je účinnější než aktivní i pasivní chlazení PC, neboť pro odvod tepla využívá cirkulující tekutinu.
- All-in-One jsou plně funkční sety vodního chlazení, které stačí připevnit do skříně a zapojit.
- Vodní chlazení na míru je volbou pro fajnšmekry, neboť vyžaduje znalosti komponentů chlazení a péči při montáži. Výhodou je potenciálně vyšší chladicí výkon.
Chystáte se z vašich komponentů vytáhnout maximum? S výkonem roste i teplota, a proto nezapomeňte na výkonný chladič. Bez adekvátního chlazení riskujete trvalé poškození komponentů a potenciální znehodnocení celého počítače. Podívejte se na nabídku chladičů pro overclocking.
Jaké parametry zvážit, vybíráte-li aktivní PC chladič?
Každý PC chladič (konkrétně jeho ventilátor) má několik užitečných vlastností, které byste při výběru měli zvážit. Jedná se především o počet a možnosti regulace otáček, velikost nebo hlučnost.
- Počet otáček za minutu neboli RPM do značné míry naznačuje chladicí výkon chladiče.
- S výkonem souvisí také velikost ventilátoru. Ta se pohybuje od 70 až po více než 140 mm.
- Ventilátor na PC s funkcí PWM umožňuje ovládání otáček pomocí rychlých pulzů.
- PST funkce zajišťuje ovládání všech ventilátorů v systému pomocí jednoho signálu.
- TDP údaj označuje nejvyšší možný tepelný výkon chladiče. Stejný údaj mají i PC komponenty.
- Hlučnost chladiče se udává v decibelech (dB). Hlučnost roste s RPM a velikostí ventilátoru.
Některé aktivní chladicí prvky obsahují také zabudovaný hliníkový chladič a kombinují tak výhody aktivního a pasivního chlazení. V takových případech hliníkový chladič sbírá teplo z komponentu a odvádí jej do žebrování, které je okamžitě chlazeno větrákem.
